Fundacja na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego została ustanowiona w 1999 r. z inicjatywy Krajowej Rady Notarialnej (do 2012 r. działała ona pod nazwą Fundacja Centrum Naukowe Notariatu).
Statutowymi celami Fundacji na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego są:
Powyższe cele realizowane m.in. poprzez prowadzenie nieodpłatnej lub odpłatnej działalności pożytku publicznego, m.in.:
Organami Fundacji są powoływane na czteroletnie kadencje Rada i Zarząd Fundacji. Ponadto w Fundacji na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego działa Centrum Naukowe zajmujące się działalnością naukową. W ramach Centrum Naukowego powoływane są komisje tematyczne, które zajmują się wskazanymi przez Radę zagadnieniami prawnymi. Obecnie w ramach Centrum Naukowego Fundacji działa sześć komisji, których zadaniem jest przeprowadzenie analizy istniejących aktów prawnych i przygotowanie propozycji zmian w zakresie:
W swoich działaniach Fundacja koncentruje się na pracach naukowo-badawczych w wybranych dziedzinach prawa, które zmierzają do wzmocnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa obrotu prawnego w Polsce. I tak, w roku 2013 zostały przeprowadzone badania naukowe w zakresie ekonomicznej analizy kosztów dokonywania wybranych czynności notarialnych oraz badania socjologiczne, których celem było zbadanie wizerunku notariatu i notariuszy w Polsce. Komisje pracujące w ramach Centrum Naukowego przygotowały projekt ustawy umożliwiającej notariuszom wydawanie nakazów zapłaty w postępowaniu upominawczym oraz przeprowadziły badania prawno-porównawcze i dokonały analizy, której wyniki przemawiały za celowością przekazania organom samorządu notarialnego kompetencji do nadawania dokumentom urzędowym klauzuli apostille.
W roku 2015 r. Fundacja przygotowała propozycję zmian w ustawie – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz Kodeks postępowania cywilnego poprzez wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji przedstawicielstwa opiekuńczego. Celem projektu było wzmocnienie bezpieczeństwa majątku i praw osób starszych oraz osób, które same nie mogą odpowiadać za swoje postępowanie lub podejmować świadomych decyzji z uwagi na niepełnosprawność psychofizyczną lub intelektualną. Założenia projektu zostały przedstawione w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej 23 września 2015 r. w czasie konferencji organizowanej przez Fundację na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego, którą patronatem honorowym objęli Minister Sprawiedliwości i Rzecznik Praw Obywatelskich.
Więcej informacji: www.bezpiecznyobrot.org.pl
Używamy plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody by pliki cookies były zapisywane na dysku należy zmienić ustawienia swojej przeglądarki.