X

Używamy plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody by pliki cookies były zapisywane na dysku należy zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

NIEMCY

 • Współpraca z notariatem Niemiec, zapoczątkowana w 2004 roku, przejawia się w szczególności w organizacji, naprzemiennie w Polsce i w Niemczech, co dwa lata, polsko-niemieckich seminariów notarialnych. Przedmiotem seminariów są aktualne tematy i problemy prawne związane z praktyką notarialną. W czasie seminariów omawiane są i rozwiązywane praktyczne kazusy, z którym stykają się notariusze z obu państw. Do tej pory odbyło się pięć polsko-niemieckich seminariów, z których wszystkie uwieńczone zostały dwujęzyczną publikacją poseminaryjną. Ostatnie seminarium miało miejsce w Poczdamie w dniach 18.-20.09.2014 r. pod hasłem: „Małżeńskie prawo majątkowe i prawo spadkowe w czynnościach notarialnych- wybrane pytania z perspektywy prawno-porównawczej”. Druk publikacji przewidziany jest w najbliższym czasie.

  Kolejne szóste seminarium polskich i niemieckich notariuszy odbędzie się w Gnieźnie w dniach 15-17 września. Uczestnicy wysłuchają prelekcji na następujące tematy:
  • Dostęp notariuszy do elektronicznych rejestrów publicznych i prywatnych w Polsce i w Niemczech
  • Digitalizacja notariatu - przyszłość notariatu
  • Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i zapobieganie terroryzmowi w Niemczech i Polsce – rola notariusza
  • Europejskie rozporządzenie spadkowe – wymiana doświadczeń po pierwszym roku obowiązywania regulacji.

 • Współpraca polsko-niemiecka związana jest również z uczestnictwem w organizowanym przez Niemieckie Stowarzyszenie na rzecz międzynarodowej współpracy prawniczej i Niemiecką Federalną Izbę Notarialną, Multilateralnym Programie Hospitacyjnym dla notariuszy z Europy Środkowej i Wschodniej. Corocznie udział w programie bierze dwóch polskich notariuszy.

Krajowa Rada Notarialna
ul. Dzika 19/23
00-172 Warszawa

tel. (22) 635 78 40, (22) 635 07 83
fax. (22) 635 79 10
email: biuro@krn.org.pl

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.10 s.