X

Używamy plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody by pliki cookies były zapisywane na dysku należy zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

RADA NOTARIATÓW UNII EUROPEJSKIEJ

Rada Notariatów Unii Europejskiej (KNUE) jest organizacją zrzeszającą notariaty państw członkowskich Unii Europejskiej, w których istnieje instytucja notariatu łacińskiego. Jest ona oficjalnym reprezentantem notariatu wobec instytucji europejskich. Jako rzecznik interesów całego zawodu notarialnego może z nimi negocjować i podejmować decyzje w imieniu wszystkich notariatów członkowskich. Od 2 marca 2007 r. KNUE zrzesza 21 notariatów członkowskich. Są to notariaty Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Włoch. Dodatkowo notariat Chorwacji posiada status obserwatora KNUE.

Celem nadrzędnym KNUE jest promocja notariatu w Europie oraz jego aktywny wkład w procesy decyzyjne instytucji europejskich w dziedzinach związanych z życiem prawnym obywatela, dostępem do wymiaru sprawiedliwości, czy ochroną konsumenta. Dążeniem KNUE jest także uczestniczenie w tworzeniu wspólnego europejskiego obszaru prawa oraz przyczynianie się do właściwego stosowania prawa wspólnotowego. W celu realizacji powyższych zadań KNUE regularnie informuje notariaty członkowskie o rozwoju ustawodawstwa wspólnotowego i wszelkich inicjatywach podejmowanych przez instytucje europejskie. Ponadto zapewnia promocję i kształcenie ustawiczne notariuszy w zakresie prawa wspólnotowego.

Notariaty europejskie reprezentowane są w KNUE przez prezesów krajowych organizacji notarialnych. Tworzą oni Zgromadzenie Ogólne – organ polityczny i decyzyjny KNUE. Pracami KNUE kieruje przewodniczący we współpracy z Radą Wykonawczą oraz Biurem KNUE z siedzibą w Brukseli. Kadencja przewodniczącego trwa rok.

Krajowa Rada Notarialna
ul. Dzika 19/23
00-172 Warszawa

tel. (22) 635 78 40, (22) 635 07 83
fax. (22) 635 79 10
email: biuro@krn.org.pl

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.10 s.