X

Używamy plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody by pliki cookies były zapisywane na dysku należy zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

KRAJOWA RADA NOTARIALNA

Zamiana

W wyniku zawarcia umowy zamiany następuje wzajemne przeniesienie przez jej strony ich praw majątkowych na stronę „przeciwną”. Do umowy zamiany stosuje się zasadniczo regulacje prawne dotyczące umowy sprzedaży (potocznie zwana jest ona też czasami „podwójną sprzedażą”).

Zazwyczaj strony tej umowy dążą do tego, aby przenoszone wzajemnie prawa odpowiadały sobie wartościami. Jeżeli jednak sytuacja taka nie ma miejsca mogą one ustalić, iż „wyrównanie” nastąpi poprzez uiszczenie dopłaty przez stronę, która przenosi prawo o mniejszej wartości.

Podobnie jak przy innych umowach, gdy w grę wchodzi dysponowanie nieruchomością umowa zamiany musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. W ten sposób nawet jeżeli prawo przenoszone przez drugą stronę nie będzie dotyczyło nieruchomości - również jego zbycie objęte będzie tym aktem.

Krajowa Rada Notarialna
ul. Dzika 19/23
00-172 Warszawa

tel. (22) 635 78 40, (22) 635 07 83
fax. (22) 635 79 10
email: biuro@krn.org.pl

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.14 s.