X

Używamy plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody by pliki cookies były zapisywane na dysku należy zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

KRAJOWA RADA NOTARIALNA

Darowizna

Mocą umowy darowizny jedna jej strona – darczyńca przenosi na drugą – obdarowanego swe prawo majątkowe (np. własność ruchomości lub nieruchomości) nie otrzymując nic w zamian. Podstawowym jej skutkiem jest zatem bezpłatne powiększenie majątku obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Zdarzyć się jednak może, że w umowach tych darczyńca włoży na obdarowanego obowiązek konkretnego zachowania się (działania lub zaniechania) – jest to tzw. polecenie. Może tu chodzić choćby o zobowiązanie obdarowanego do ustanowienia na rzecz wskazanej osoby (także darczyńcy) jakiegoś prawa majątkowego lub przeniesienia takiego prawa, czy też wypłacenie sumy pieniężnej. Najczęściej chyba spotkać się można z poleceniem ustanowienia na rzecz darczyńcy służebności osobistej (np. mieszkania).

Zasadniczo darczyńca swe oświadczenie o woli dokonania darowizny powinien składać w formie aktu notarialnego – niezależnie od tego, co ma być przedmiotem darowizny. Zasada ta nie doznaje wyjątków, jeśli chodzi o nieruchomości – przy nich cała umowa musi być zawarta w tej formie. W wielu innych przypadkach dokonuje się darowizn bez formy aktu notarialnego – stają się one jednak dopiero ważne, jeśli spełnione zostanie świadczenie wynikające z tej umowy (czyli np. przekazane zostaną pieniądze).

Krajowa Rada Notarialna
ul. Dzika 19/23
00-172 Warszawa

tel. (22) 635 78 40, (22) 635 07 83
fax. (22) 635 79 10
email: biuro@krn.org.pl

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.13 s.