X

Używamy plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody by pliki cookies były zapisywane na dysku należy zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

KRAJOWA RADA NOTARIALNA

Nieruchomości

Nieruchomości to rzeczy, które, jak sama nazwa wskazuje, nie ulegają przemieszczaniu (co do zasady). Należą do nich przede wszystkim grunty („nieruchomości gruntowe”), ale mogą to być w niektórych sytuacjach także budynki („nieruchomości budynkowe”), jak również lokale („nieruchomości lokalowe”).

Zapewne dlatego, że nieruchomości stanowią jeden z podstawowych, a zarazem ważniejszych elementów majątku, zarówno osób fizycznych, jak też firm, wprowadzono do polskiego systemu prawnego zasadę, iż przy czynnościach dysponowania nimi (zbywania, obciążania) powinien koniecznie współdziałać notariusz – jako osoba zaufania publicznego, niezależna od stron i posiadająca stosowną wiedzę prawniczą. Zasada ta objawia się w postanowieniu, iż czynności te winny być dokonywane w formie aktu notarialnego.

Choć podstawowym rodzajem prawa związanym z nieruchomościami jest własność, należy wspomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami mamy w Polsce do czynienia jeszcze z innymi prawami umożliwiającymi korzystanie z gruntów (budynków i lokali) na zasadach podobnych jak właściciel. Są to:

  • prawo użytkowania wieczystego gruntu;
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
  • prawo do domu jednorodzinnego (w spółdzielni mieszkaniowej).

Dysponowanie tymi prawami rządzi się podobnymi zasadami jak dysponowanie własnością nieruchomości, zatem uwagi poczynione dalej należy odnieść także do nich.

Krajowa Rada Notarialna
ul. Dzika 19/23
00-172 Warszawa

tel. (22) 635 78 40, (22) 635 07 83
fax. (22) 635 79 10
email: biuro@krn.org.pl

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.09 s.